Ponieważ maleństwo od urodzenia nie może poznawać świata wszystkimi zmysłami, bo są one niedojrzałe, najważniejszy jest dla niego dotyk. W pierwszych miesiącach życia dziecka dotyk ma niezwykle uspokajające i stymulujące działanie. Dotyk to dla dziecka pierwsze źródło informacji o świecie. Dzieki niemu niemowlę odczuwa i reaguje na zagrożenia np ból, temperature. Także przez dotyk odczuwa miłe dla niego bodźce, jak ciepło dłoni mamy i taty - one kształtują świat dziecka.
Poprzez dotyk kształtuje się poczucie bezpieczeństwa maluszka, dlatego noworodek lubi być delikatnie głaskany, tulony, przytulany, kołysany. Dotyk ma ważny wpływ na rozwój psychiczny, fizyczny i motoryczny dziecka a także na relacje dziecka z otoczeniem. Dzięki dotykaniu dziecko jest spokojniejsze i może się lepiej rozwijać.
Coraz szerzej wykorzystuje sie pozytywne działanie dotyku w medycynie, umożliwiając np. kontakt fizyczny matki z noworodkiem zaraz po stresie porodowym, jak również kontakt matki z chorymi dziećmi, także w inkubatorze. Dzięki częstemu, delikatnemu dotykaniu dziecko uspokaja się i szybciej wraca do zdrowia. Psycholodzy zalecają jak naintensywniejszy kontakt z dzieckiem przez dotyk, głaskanie przytulanie. Niezastąpioną okazją po temu jest karmienie piersią, kiedy to wytwarza sie jedyny, intymny związek matki z dzieckiem. Sumują się wówczas pozytywne bodźce dotyku, pieszczoty, poczucia ciepła i zaspakajania głodu. Podobnie kąpiel, masaż, nakładanie kremu mogą być okazją do obdarzania dziecka kojącym dotykiem i źródlem przyjemnych doznań dla niemowląt.
Mój czteromiesięczny synek uwielbia być "miziany" po pleckach, uspokaja się wtedy i jest to niezawodny środek usypiający. Dlatego drogie mamy głaszcie, przytulajcie i całujcie Swoje maluszki to najlepszy wyraz Waszej miłości.
Ewelina S
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz